Strana zelených Milovice

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Hospodářské noviny 1

Email Tisk PDF
6. 1. 2012 | poslední aktualizace: 6. 1. 2012  09:57

Bylo to příjemné. Ale já to nezpůsobil, říká muž, který vydělal na machinacích s pozemky ŘSD

Podnikatel Martin Kobrle měl prý jen štěstí: od státu levně koupil velký pozemek u pražského obchvatu, naopak sousední bezcennou parcelu státu prodal za 1,7 milionu. Přesto může čekat návštěvu policistů. Jak HN zjistily, ŘSD na tento případ podalo trestní oznámení.
Městský okruh z Troji až ke Štěrboholské radiále
Městský okruh z Troji až ke Štěrboholské radiále
foto: vizualizace mestskyokruh.info

Jméno podnikatele Martina Kobrla se prolíná trestním oznámením, které noví manažeři státních silnic a dálnic podali kvůli machinacím s pozemky.

Třiačtyřicetiletý muž, udělal předloni s Ředitelstvím silnic a dálnic výhodný obchod: draho se zbavil nepoužitelné parcely u potoka i bezcenného pozemku pod dálnici.

A místo nich získal 1,5hektarový pozemek hned u pražského obchvatu v Ruzyni.


Kobrle ale má jednoduché vysvětlení: vydělat mu umožnili hloupí státní úředníci, ne korupce nebo vyšlapané cestičky k vrcholným manažerům ŘSD.

Podle trestního oznámení, jehož obsah HN zveřejnily jako první už ve čtvrtek, ŘSD předloni souhlasilo, že s Kobrlem vymění velkou parcelu u obchvatu za jeho pozemky pod dálnicí D5.

Jenže zatímco ty pod dálnicí nejsou státu k ničemu, na těch ruzyňských se dá v budoucnu dobře vydělat. Poblíž například už stojí velký autosalón. Navíc Kobrle ho koupil jen za 52 korun za metr. Kobrle to uznává, ale cenu si prý stanovovalo samo ŘSD.

"Já jsem přišel u ulice, nikoho jsem neznal, neměl jsem žádnou protekci. A měl jsem prostě o ten pozemek velký zájem," říká dnes.

Podle dnešního vedení ŘSD to však byla jasná spekulace: parcelu pod dálnici, kterou nabídl státu výměnu za tu u obchvatu, totiž získal jen pár dní před směnou - sám si ji nejdřív musel koupit. "Já jsem ty pozemky prostě nějak získal. Co se týká metodiky směn, odhadů - to všechno si dělalo ŘSD. Já jsem tam nepřišel se svým odhadcem a neřekl jsem: Udělejte to takhle a takhle," tvrdí podnikatel.

Kobrle přitom nezastírá, že jednou chce na parcele dobře vydělat, zatím je ale v územním plánu vedená jako pole. "A je záhada, jestli se to povede změnit tak, abych tam jednou mohl stavět. Úřady to nechtějí povolit," vysvětluje.

Tohle je ale jen jedna část podezřelého příběhu. V sousedství se ještě rozkládá další téměř bezcenná parcela - úzká "nudle" táhnoucí se podél potoka. Kobrle ji koupil od restituenty, která ji před tím marně nabízela ŘSD.

Jeho šéfové odepsali, že nemají zájem. Když ji ale od 90tileté majitelky koupil Kobrle, vše se změnilo: ŘSD ochotně souhlasilo, že ji odkoupí. Za 3600 korun za metr. Celkem tak Kobrle vydělal 1,7 milionu.

Nebylo mu divné, že je stát ochoten zaplatit takového peníze za tak špatnou parcelu? "Byl jsem příjemně překvapen," vybavuje si Kobrle. "Ale kdyby mi za to nabídli 100 korun za metr, tak jsem jim to klidně prodal taky."

Oba obchody se odehrály v době, když ŘSD šéfoval Alfred Brunclík, mluvit o nich ale nechce. Jen vzkázal, že je vázaný mlčenlivostí. Jakou mlčenlivostí a proč by nemohl o transakcích mluvit, když jde o veřejné peníze, už nevysvětlil.

Podezření z nevýhodných obchodů s pozemky je už druhé během krátké doby. Před Vánoci protikorupční detektivové zatknuli Brunclíkova předchůce, bývalého generálního ředitele Petra Laušmana, jeho pravou ruku Michala Halu a podnikového právníka Roberta Wolfa.

Mají důkazy, že za úplatky zmanipulovali pronájmy dálničních odpočívadel pro stavbu benzinek. Stát kvůli nim přišel o 264 milionů.

Aktualizováno Úterý, 10 Leden 2012 12:53  

Vzkazy a dotazy